
Na jej obiektach, w czasach świetności, trenowali przedstawiciele niemal kilkunastu dyscyplin sportowych. Zawodnicy reprezentujący barwy tego mokotowskiego klubu zdobyli łącznie 15 medali olimpijskich oraz ponad 60 medali mistrzostw świata i Europy. Dziś o Gwardii, bo o niej mowa, mało kto pamięta. Są jednak tacy, co pamiętać chcą. Tak oto, w ramach hołdu, nakładem wydawnictwa Fundacji na Rzecz Historii Polskiego Sportu ukazała się książka „60 lat minęło, czyli Gwardia Warszawa w europejskich pucharach”.
Dokładnie we wrześniu 2015 roku upłynęło 60 lat od debiutu polskiej drużyny piłki nożnej w europejskich pucharach. Zespołem, który jako pierwszy dostąpił zaszczytu reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej była Gwardia Warszawa. Łącznie, na przełomie trzech dekad, klub ten dziewięć razy bronił Biało-Czerwonych barw poza granicami kraju. W tym czasie, przez jego szeregi, przewinęli się tacy zawodnicy jak: Jerzy Kraska, Ryszard Szymczak, Władysław Żmuda, Stanisław Terlecki czy Jan Małkiewicz.
Dawniej mecze, rozgrywane na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie, gromadziły nawet kilkadziesiąt tysięcy kibiców na trybunach. Dziś działalność sportowa na obiektach przy ulicy Racławickiej praktycznie zamiera i próżno szukać „Harpagonów” w międzynarodowych rozgrywkach bądź czołówkach ligowych tabel. Dlaczego tak się stało?
Autorzy książki, Michał Hasik i Przemysław Popek z Fundacji na Rzecz Historii Polskiego Sportu oraz Mariusz Świerczyński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, podjęli się szczegółowej rekonstrukcji losów Gwardii Warszawa. W książce pojawiają się informacje zaczerpnięte nie tylko z gazet, lecz także słownych przekazów oraz niepublikowany dotychczas materiał zdjęciowy na temat klubu. Przygotowano także, we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, kompletne opracowanie statystyczne dotyczące występów Gwardii w europejskich pucharach. Tu szczególne podziękowania należą się Andrzejowi Potockiemu, który udostępnił swoje liczne zbiory.
– Książka ta stanowi kronikę międzynarodowych potyczek „małej wielkiej drużyny”. W latach świetności w ramach WKS Gwardia Warszawa działało kilkanaście sekcji. Dzisiaj możemy dopingować jedynie piłkarzy nożnych, występujących na co dzień w B-klasie i tułających się po innych warszawskich obiektach sportowych. Co więcej, klub znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i materialnej, i możliwe, że niedługo przestanie on w ogóle istnieć. Liczymy, że dzięki naszej książce pamięć o europejskich dokonaniach Gwardii Warszawa będzie zawsze żywa, a klub otrzyma wsparcie niezbędne do dalszego funkcjonowania – przyznają autorzy publikacji.
Książka dostępna jest w wybranych internetowych księgarniach sportowych – m.in. Sendsport.pl oraz Weszlo.com, a także bezpośrednio u wydawcy – Fundacji na Rzecz Historii Polskiego Sportu na stronie www.sportowahistoria.pl.