Zaloguj

Kongres Szefów Kuchni 11 października w Warszawie

Opublikowano: 09 październik 2017
Jakub Zaryński

Największe w Polsce spotkanie Szefów Kuchni odbędzie się już 11 października w Warszawie. To jedyne miejsce, w którym kuchmistrzowie z całego kraju mogą wymienić swoje poglądy i doświadczenia. Na wydarzeniu pojawi się także ok. 100 dostawców HoReCa. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział między innymi w warsztatach produktowych. 

Podczas Kongresu Szefów Kuchni będzie możliwość wymiany poglądów i opinii, ale przede wszystkim zdobycia najwyższej jakości wiedzy merytorycznej o zarządzaniu zasobami ludzkimi, zakupami, zapasami czy całą restauracją. Dodatkowo szefowie kuchni dowiedzą się jak pracować na własne nazwisko, a specjaliści przeprowadzą trening przywództwa.

Idea Kongresu opiera się na równoległym prowadzeniu debat i prelekcji, możliwości zapoznawania się z filozofią działania, a także asortymentem firm, które zdecydowały się wesprzeć całe wydarzenie. W debacie "Trendy społeczne a gastronomia. W jaki sposób przygotować się na nadchodzące zmiany społeczne i rynkowe?" weźmie udział Szef Witek Iwański, który współpracuje z naszą marką – mówi Olga Andrzejewska, Key Account Manager FrieslandCampina Foodservice Poland. Z produktami Debic i daniami nimi inspirowanymi będzie można zapoznać się na naszym  stoisku, na które serdecznie zapraszamy – kontynuuje.

Działania marki Debic wsparte będą pomocą fachowców - wielokrotnie wyróżnianych i nagradzanych Szefów Kuchni. Będą nimi Witek Iwański, Paweł Salamon oraz doskonały cukiernik - Paweł Mieszała.

Pomiędzy debatami przewidziane zostały 2 przerwy, podczas których będzie możliwość przeprowadzenia pokazów na stoiskach wystawców. Marka Debic w godzinach 11:30-12:30 zaprezentuje słodką, choć nieco "złamaną", odsłonę marki, którą przedstawi Paweł Salamon. Od 13:50 do 14:50 słonymi inspiracjami podzieli się Witek Iwański – dodaje Olga Andrzejewska.

Uczestnicy Kongresu będą mogli także spróbować lodów przygotowanych przez Pawła Mieszałę przy użyciu bazy Debic Parfait do lodów i musów lodowych, a także skosztować lodów włoskich, wytworzonych przy użyciu nowości – płynnej bazy Debic Soft Ice.

Organizatorzy imprezy postanowili dodatkowo uatrakcyjnić program i stworzyli możliwość uczestnictwa w grze miejskiej "Magiczny Targ", gdzie szefowie kuchni, będą przemieszczać się po stoiskach ok. 30 firm, które zgłosiły swój udział w zabawie. Trud najszybszych uczestników zostanie nagrodzony atrakcyjnymi upominkami.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie: http://kongresszefowkuchni.pl/

Wykupując u nas reklamę, wspierasz serwis.

To miejsce na Twoją. 200PLN netto/mies. Wystawiamy F-ry VAT

Nasz Patronat

Mokotów

RADA DZIELNICY MOKOTÓW M.ST. WARSZAWY
kadencja 2014 - 2018

Sesje Rady    

Radni

Kluby

Interpelacje i zapytania

Komisje

Posiedzenia komisji

Uchwały i stanowiska

Przewodniczącym Rady Dzielnicy Mokotów jest Miłosz Górecki, a wiceprzewodniczącymi: Hanna Brózda i Witold Wasilewski.

ul. Rakowiecka 25/27, pok. 12D
02-517 Warszawa
tel.: 22 443 64 28
faks: 22 325 45 89
e-mail: mokotow.wor@um.warszawa.pl

Mokotów retro

Kolporter

Gościmy

Odwiedza nas 247 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2497991
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online
Dzisiaj jest: 20 Czerwiec 2018        Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał

Reklama w serwisie

© 1999 Mokotów. Wszelkie prawa zastrzeżone. By Agencja Reklamowa BARTEXPO