IBD Day World, Warszawa 20.05.2017 r.

Agnieszka Kowalczyk

/Bbitwa na papier toaletowy z 2014 r. w Warszawie fot. Łukasz Kalata

Bitwa na kolorowy papier toaletowy, gry i zabawy oraz prelekcje lekarzy - to atrakcje pikniku
z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ) w sobotę 20 maja w Warszawie.
W ten sposób cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna będą odczarowywać chorobę.

Otwarta impreza dla dzieci i dorosłych chorych, ich rodzin i przyjaciół oraz wszystkich chętnych odbędzie się w sobotę 20 maja o godz. 11.00 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW, przy  ul. Wołoskiej 137. Organizuje ją Towarzystwo „J-elita” zrzeszające ponad 2 tys. chorych. To element obchodów Światowego Dnia NZJ.

 - Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problemy chorych i ich najbliższych. Nieswoiste zapalenia jelita to nieuleczalne choroby, które wiążą się z bólem, wstydem, pobytami w szpitalu, a często także niepełnosprawnością i utratą pracy. Prowadzą do wykluczenia społecznego i zawodowego – mówi prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska, prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). – Piknik będzie świetną okazją do zabawy, poznania innych chorych i wymiany doświadczeń jak sobie rodzić z chorobą. Swoją wiedzą służyć będą również wybitni eksperci.

By „odczarować” chorobę Towarzystwo „J-elita” organizuje wielką bitwę na kolorowy papier toaletowy, która będzie towarzyszyła piknikowi rodzinnemu połączonemu z wykładami specjalistów leczących chorych na NZJ. Spotkanie rozpocznie się w Sali konferencyjnej 3.36 (III piętro, w nowym skrzydle szpitala) wykładami: dr hab. n.med. Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka przedstawi leki biologiczne i nowe opcje terapeutyczne dostępne w badaniach klinicznych; dr hab. n. med. Aleksandra Banaszkiewicz 
z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego omówi rolę szczepień u chorych, zaś dr n. med. Katarzyna Borycka-Kiciak z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego szpitala im. prof. Orłowskiego opowie o roli chirurga z leczeniu NZJ.

Po wykładach, o godz. 13.30 w ogrodach szpitala MSW, odbędzie się piknik pod chmurką z licznymi atrakcjami, m.in. pokazem sztuczek piłkarskich, który poprowadzi Mistrz Świata we Freestyle Football Paweł Skóra, grami i konkursami, kursem pierwszej pomocy, dmuchaną zjeżdżalnią oraz darmową watą cukrową. Spotkanie będzie okazją do bezpłatnych konsultacji ze specjalistami na temat stomii i produktów stomijnych, radzenia sobie z bólem, probiotyków, prebiotyków
i preparatów żywieniowych. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie uwielbiana przez dzieciaki wielka bitwa na kolorowy papier toaletowy. Piknik skończy się o godz. 17.

W Polsce może być nawet 100 tys. osób cierpiących na NZJ. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Światowy Dzień NZJ (World IBD Day) został ustanowiony w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), do której należy Towarzystwo „J-elita”.

W załączeniu plakat imprezy oraz zdjęcia z poprzednich edycji (do wykorzystania).