Pętla 'Wierzbno' została oddana do użytku 30 października 1924 roku. W chwili utworzenia znalazła si na wysokości posesji Puławska 113. Pod tym adresem działała w okresie międzywojennym wielce zasłużona szkoła Władysława GiżyckiegoJak pisze na forum Gazety Wyborczej andrzej_b2:
" Pętla Wierzbno w chwili utworzenia znalazła się na wysokości posesji Puławska 113. Pod tym adresem działała w okresie międzywojennym wielce zasłużona szkoła Władysława Giżyckiego (1875-1947), zupełne zapomniana przez władze oświatowe. Szkoła zajmowała teren b. zakładu uzdrowiskowego, który po I wojnie światowej był w stanie ruiny.
W. Giżycki wykorzystując fundusze z pożyczek i posagu żony uruchomił tu właśnie szkołę męską, dla około 800 uczniów, wywodzących się z najuboższych rodzin. Klasy lekcyjne były rozrzucone po całym terenie d. parku uzdrowiskowego, a nauka odbywała się nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych ale, gdy tylko pozwalały warunki atmosferyczne, i na wolnym powietrzu. Dyrektor na terenie założył ogród botaniczny i działki rolne do uprawiania przez uczniów. Zbudował boiska sportowe do siatkówki, koszykówki i korty tenisowe. Poza obowiązującym programem wprowadzi? dodatkowo naukę rzemiosł: stolarstwa, ślusarstwa, introligatorstwa - do wyboru uczniów. Dewizą szkoły było wychowanie człowieka zdrowego moralnie i fizycznie oraz przygotowanego do życia.
Szkoła W. Giżyckiego działała do wybuchu wojny 1939 r., kiedy to na skutek zarządzeń okupanta została zlikwidowana. W jej miejsce dyrektor uruchomił szkołę ogrodniczą, która w trybie tajnego nauczania funkcjonowała wg programu gimnazjalnego. Zorganizował też dwuletnie kursy przygotowawcze do szkół zawodowych wyższego stopnia (licealnego), w których uczniowie dobywali maturę. W tym stanie rzeczy, szkoła przetrwała do wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy to uległa zniszczeniu.
Na dawnym terenie Gimnazjum Władysława Giżyckiego, zwyciężyła koncepcja zabudowy osiedlowej. Po wojnie powstały tu domy mieszkalne, a przez dawną posesję szkoły przeprowadzono ul. Wojciecha Żywnego. Do tradycji edukacyjnych tego terenu nawiązywało tylko Technikum Elektryczne im. Synów Pułku, nawet nie im. Władysława Giżyckiego.
Likwidacja pętli tramwajowej Wierzbno wpisuje się w plan wymazania z pamięci przedwojennych tradycji tego terenu."
J
eżeli chcesz wspomóc uratowanie pętli 'Wierzbno' wyślij e-mail do p.o. Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Kazimierza Marcinkiewicza ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) o następującej treści:
"Szanowny Panie Prezydencie,
Zwracam się do Pana o zatrzymanie likwidacji symbolu przedwojennej Warszawy - pętli tramwajowej 'Wierzbno' znajdującej się przy ul. Puławskiej obok budynku Królikarni.
Pętla 'Wierzbno' została oddana do użytku 30 października 1924 roku. W chwili utworzenia znalazła się na wysokości posesji Puławska 113. Pod tym adresem działała w okresie międzywojennym wielce zasłużona szkoła Władysława Giżyckiego. Podczas okupacji prowadzono w tej szkole tajne nauczanie.
Do dziś na pętli 'Wierzbno' zachowało się 5 pojedynczych przedwojennch wysięgników sieci trakcyjnej modelu 'Siemens', które można w Warszawie zobaczyć już tylko tam. Są one unikalne i świadczą o wielkości międzywojennej stolicy Polski. Pętla ta przetrwała zawieruchę wojny, Powstanie Warszawskie, 50 lat realnego socjalizmu i 16 lat III RP.
Dziś pętla znajduje się w malowniczym miejscu, na skraju skweru otaczającego budynek Królikarni. Skwer ten jest miejscem spotkań i odpoczynku dla całych rodzin. Z pętli 'Wierzbno' od 10 lat wyjeżdżają zabytkowe tramwaje na okolicznościowe linie z okazji Mikołajek, Dnia Dziecka czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Linie te są zawsze oblegane przez mieszkańców stolicy, którzy dzięki temu mogą poczuć klimat przedwojennej Warszawy.
Foto: Lipton
Podziel sie swoją opinią na forum serwisu