To idea, która miała być zrealizowana przez prezydenta Stefana Starzyńskiego, od 1935 r. obecna na publikowanych planach miasta{mospagebreak}
Usytuował go wzdłuż Alei Niepodległości pomiędzy Racławicką a Ursynowską aż po przedwojenną Iłżecką. Dziś jest tu okropny barak Gazowni warszawskiej i kilka ogródków działkowych im. Obrońców Pokoju. Zdewastowanych remontami SPEC. Działkowcy liczą się z wywłaszczeniem:
http://www.pzd.pl/strona.php?208
Wolą uciec ze ścisłego centrum metropolii, by oddawać się swojemu hobby w ciszy, na peryferiach miasta.
Naszej dzielnicy ? Staremu Mokotowowi ? należy się plac o tej nazwie. Mokotów zasłynął podczas Powstania Warszawskiego. Al. Niepodległości to jedynie arteria komunikacyjna. Brakuje tu miejsca, gdzie mokotowianie mogliby się zatrzymać.
Miejsce, które wyznaczył Starzyński, znajduje się w sercu Starego Mokotowa:
http://mapa.warszawa.um.gov.pl/
UWAGA!!! Zamieszczone w serwisie wizualizacje nie stanowią żadnego projektu, planu....etc. Są to zwykłe fotomontaże mające stanowić tylko "nowoczesne uzupełnienie" do przedwojennej koncepcji placu.
List otwarty
Niżej podpisani, zwracają się do władz Warszawy z wnioskiem, aby zrealizować przedwojenną ideę Placu Niepodległości.
Decyzją władz okupacyjnych i późniejszych Plac zniknął z powojennej mapy stolicy. Był usytuowany pomiędzy Al. Niepodległości a ulicami Odyńca i Racławicką na warszawskim Starym Mokotowie, w samym jego sercu.
Postulujemy przywrócenie placu pod tą samą nazwą, co przedwojenna, teraz, w XX rocznicę zmiany ustroju politycznego w naszym kraju. Plac Niepodległości ma być nie tylko miejscem o walorach symbolicznych i historycznych konotacjach, ale przede wszystkim miejscem, gdzie mokotowianie mogliby się spotkać. Takiego miejsca nam brakuje. Na Placu mogłyby odbywać się uroczystości i koncerty, zaś na co dzień pełniłby on funkcję rekreacyjną.
Plac byłby też zakątkiem dzielnicy o charakterze reprezentacyjnym, w przeciwieństwie do obecnego stanu tego miejsca. W tej chwili bowiem ogródki działkowe i obiekty służb miejskich, które są tam usytuowane, szpecą Al. Niepodległości ? główną arterię komunikacyjną Mokotowa.
Patronem Placu Niepodległości wybieramy Melchiora Wańkowicza, któremu chcemy wystawić pomnik. Postać ta, związana z Warszawą, z Mokotowem, nie wymaga rekomendacji.
Podpisano: