
WĘDKOWANIE Burle-Marx Park Sao Paulo, Brazylia 27 października 2013 10:00-16:00
Ryby chodzące po drzewach, uciekające krzaki, pnie drzew tryskające kolorem czy pięciometrowe żaby to tylko niektóre ze stworzeń, które będzie można spotkać w Parku Burle Marxa w Sao Paulo w Brazylii. Wszystko za sprawą niecodziennego „Wędkowania” Fundacji Form i Kształtów. Iza Rutkowska, kuratorka projektu, po sukcesie jego zeszłorocznej odsłony w Parku Moczydło w Warszawie, postanowiła sprawdzić jakie okazy mogą przygotować w tropikalnym lesie brazylijscy projektanci.
Na realizację projektu nieprzypadkowo wybrano park nazwany imieniem i zaprojektowany przez słynnego architekta krajobrazu, artystę Roberto Burle Marxa. Usytuowany jest on na granicy największej faveli w Sao Paulo oraz dzielnicy bogaczy, projekt ma sprowokować sąsiedztwo z obydwu stron do spotkania. Park leży również nieopodal rzeki Tiete, z której podobno niecodzienne stworzenia uciekły, by schronić się w zakamarkach tropikalnych drzew i poczekać, aż rzeka zostanie oczyszczona i możliwe będzie w niej życie.
Każdy, kto pojawi się w Parku Burle Marxa 27 października 2013 roku z mapą i wędką w ręku będzie mógł wyruszyć na poszukiwanie kreatur. Wśród projektantów zaproszonych przez Izę Rutkowską do udziału w projekcie znaleźli się polscy projektanci: Dominik Cymer i Robert Czajka oraz brazylijscy artyści: Grupa Bijari, Paola Abiko, Marcio Ambrosio, Thiago Rezende, Felipe Young, Novaleria.
Fundacja Form i Kształtów
Fundacja realizująca projekt zajmuje szczególną pozycję wśród organizacji artystycznych w Polsce. Zapracowała na tę rangę organizując takie wydarzenia, jak: "Plac Zabawiciela", "EUgeniusz", "Grzybobranie", "Wędkowanie", "6x6 – 6 rzemieślników, 6 dizajnerów, 6 obiektów" czy ostatnio "Przytulanka" w Warszawie, projekty "Teren Budowy" z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony "EUgeniusza" m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Sukces "Grzybobrania", realizowanego w 2011 roku w Powsinie, zdecydował o zaproszeniu wydarzenia rok później do czeskiej Pragi. Zaproszenie do Brazylii dla "Wędkowania", zrealizowanego pierwotnie w Parku Moczydło w 2012 roku, to kolejny dowód na uznanie.
Fundacja została powołana, by nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, promować design w przestrzeni publicznej. W polu jej zainteresowań leżą lokalne mity i narracje, analiza codzienności i jej twórczego potencjału. Ambicją jest tworzenie platformy wymiany pomysłów między twórcami kultury i jej obserwatorami, mobilizowanie do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy oraz fizyków. Wymiana tych doświadczeń leży u podstaw realizowanych przez nią interdyscyplinarnych projektów.
Iza Rutkowska
Jest założycielką i autorką wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów. Jej projekty w przestrzeni publicznej są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była przez redakcję w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów, za akcje: "Grzybobranie", "EUgeniusz", "Osiedlamy się!" W grudniu 2013 księgarniach pojawi się książka Izy Rutkowskiej „Puszczam oko w przestrzeń” składająca się z kilkunastu wywiadów z najciekawszymi artystami landartowymi z całego świata. Ostatnio, we wrześniu 2013, Iza Rutkowska przedstawiła Warszawiakom swojego przyjaciela z dzieciństwa – gigantyczny miś Przytulanka spacerował po mieście jako publiczny przyjaciel każdego i artystyczna refleksja nad statusem pomników.
uratorka i autorka instalacji „Ryby chodzące po drzewach” – Iza Rutkowska www.formyiksztalty.pl
Projektanci:
„Szuwary” Dominik Cymer www.dominikcymer.pl
„Dmuchane Ryby” Robert Czajka www.papierowemiasto.com
Bijari www.bijari.com.br
„Lilie” Paola Abiko www.paolaabiko.com
„Zagubiony skafander” Marcio Ambrosio www.marcioambrosio.com
„Rzeka” Thiago Rezende www.facebook.com/homemnaagulha, http://thiago220781.wix.com/homemnaagulha
„Pień drzewa tryskający kolorem” Felipe Young http://flipink.blogspot.com.br/
„Jaszczurka” O Silva www.osilva.com.br