Muzeum Geologiczne

Ser decznie zapraszamy do zwiedzania Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego mieszczącego sie w Warszawie, ul. Rakowiecka 4 (wejście od ul. Wiśniowej).Muzeum Geologiczne czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-14.00. Rezerwacji dla wycieczek dokonać można z tygodniowym wyprzedzeniem od numerem telefonu (0-22) 849 53 51 w. 387


Bogato ilustrowany przegląd wystaw dostępnych dla zwiedzających Muzeum.

 

bullet Wystawa "Materia Ziemi"
- Na wystawie zaprezentowano różnorodność minerałów i skał występujących w skorupie ziemskiej. Wyjaśniono podstawowe pojęcia obejmujące cechy i właściwości minerałów i skał oraz przedstawiono ich klasyfikację.
bullet Wystawa czasowa "śladami kolczastych dinozaurów"
- Od 19 maja 2006 roku czynna jest w Sali im. J. Morozewicza wystawa czasowa pt. "śladami kolczastych dinozaurów". Ekspozycja - do której z hallu muzeum prowadzi szlak tropów umieszczonych na podłodze - prezentuje ślady jurajskich dinozaurów z Polski i USA oraz rekonstrukcje szkieletu stopy stegozaura i wyglądu kentrozaura, a także postery przedstawiające ewolucję poglądów na stegozaury i ich tropy.
bullet Polski kamień budowlany dawniej i dziś
- Klatki schodowe w gmachu Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego zostały w 2002 roku udekorowane płytami różnych rodzimych kamieni budowlanych. Oto internetowy katalog tej ekspozycji opracowany przez mgr H. Grodzick?.
bullet Historia Polski w kamieniu pisana
- Jest to największa wystawa stała w Muzeum Geologicznym PIG. Zajmuje główną salę wystawową zabytkowego budynku, w którym mieści się nasze muzeum. Przedstawia historię geologiczną Polski od prekambru do czwartorzędu. Na wystawie znajdują się liczne okazy skamieniałości, skał i minerałów oraz ilustracje, mapy i przekroje przybliżające budowę geologiczną poszczególnych jednostek Polski na przestrzeni dziejów Ziemi.
Na ścianach wiszą mapy, tabela stratygraficzna, a także plansza przedstawiająca dryf kontynentów w wybranych okresach geologicznych.
Ozdobą wystawy są: model dilofozaura - pierwsza na świecie rekonstrukcja upierzonego dinozaura; szkielety ssaków czwartorzędowych - mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego - oraz duże okazy skał i skamieniałości.
bullet Skamieniały świat
- Dowody świadczące o istnieniu życia organicznego liczą ponad 3,5 mld lat. Wystawa przybliża zagadnienia związane z powstawaniem skamieniałości oraz ukazuje bogactwo grup zwierząt jakie zamieszkiwały głównie zbiorniki wodne istniejące na terenach naszego kraju w przeszłości geologicznej . Wystawa prezentuje zachowane w stanie kopalnym szczątki bezkręgowców. Odgrywają one ważną role w ustalaniu wieku skał. W gablotach i na posterach przedstawiono skamieniałości należące do różnych typów - od najnizszej do coraz wyższej pozycji w ewolucyjnym rozwoju.
bullet Magmatyzm
- "MAGMATYZM" to całokształt procesów związanych z działalnością magmową - powstawanie magmy, jej przemiany, gromadzenie się, przemieszczanie, chłodzenie i krystalizacja. Procesy te zachodzą albo w głębi Ziemi (plutonizm) albo na jej powierzchni (wulkanizm) i prowadzą do tworzenia się różnych skal magmowych.
bullet Metamorfizm
- "METAMORFIZM" to zespół procesów prowadzących do zmiany budowy wewnętrznej skał, zachodzących w warunkach podwyższonej temperatury lub/i ciśnienia. Wystawa odpowiada na pytanie - co to jest metamorfizm, przybliżając zrozumienie różnorodnych procesów przeobrażania pierwotnych skał?.
bullet Sedymentacja i diageneza
- Wystawa poświęcona jest środowiskom sedymentacyjnym, związanym z nimi strukturom sedymentacyjnym i biogenicznym, a także metodyce interpretacji tych środowisk. Wyjaśnia powstawanie pospolitych skał osadowych, takich jak np. zlepieńce, piaskowce, mułowce, iłowce, wapienie, dolomity. Zróżnicowane kolory gablot (żółty, niebieski, zielony-morski) odnoszą się do różnych typów tych środowisk, poczynając od lądowych a na głębokomorskich kończąc.

więcej na >>>>>>>