Zdrowie po 30-stce

Redakcja

Po przekroczeniu trzydziestego roku życia znajdujemy się wciąż w pełni sił, znamy swoją wartość osiągnęliśmy względną stabilizację i spełnienie zarówno w życiu zawodowym jak i uczuciowym.
Mimo tych pozytywnych zmian związanych z posiadaniem 30-paru lat należy pamiętać, iż czy tego chcemy czy nie, organizm nie jest już tak wydajny jak we wcześniejszych latach a zaniedbania zdrowotne powstałe w tym okresie z dużym prawdopodobieństwem będą skutkowały problemami zdrowotnymi w przyszłości. Trzecia dekada życia to czas powolnych, początkowo mało widocznych lecz nieuchronnych zmian w naszym organizmie. Przede wszystkim spowolnieniu ulega metabolizm, co prawda proces ten rozpoczyna się już dekadę wcześniej lecz często po trzydziestych urodzinach wiele osób zaczyna skarżyć się na trudności z utrzymaniem odpowiedniej wagi, dzieje się tak mimo braku zmian w diecie czy ilości zażywanego ruchu.

Dodatkowy problem, wpływający właśnie na przemianę materii oraz spalanie kalorii, który ma miejsce w tym okresie to stopniowy zanik włókien mięśniowych. Konsekwencją są słabsze i mniej elastyczne mięśnie,wiele osób zauważa, że ciało straciło na jędrności i nie jest już takie sprężyste jak kiedyś. Na szczęście rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, oczywiście nie należy nagle rzucać się na wielokilometrowe biegi, najważniejsza jest rozwaga i systematyczność przede wszystkim w najzwyklejszych i najprostszych ćwiczeniach. Niektóre osoby mogą zauważyć również pogorszenie się jakości snu, tu przyczyna leży w coraz mniejszej ilości wytwarzanej przez szyszynkę melatoniny. Dodatkowo negatywnie na jej poziom wpływa palenie papierosów czy nadmierne spożycie alkoholu. Trzeba pamiętać o tym jak ważny jest zdrowy, co najmniej 8 godzinny sen w dobrze przewietrzonej sypialni gdyż jego niedobór prowadzić może do rozregulowania gospodarki hormonów wpływających na apetyt oraz utrzymanie wagi ciała. Wolniejszy metabolizm oraz zmiany występujące w układzie struktur tkankowych, spadek produkcji kolagenu i elastyny skutkują pojawieniem się pierwszych, delikatnych zmarszczek, najczęściej zlokalizowanych wokół oczu, są to tak zwane „kurze łapki” oraz w okolicach ust. Rozwiązaniem problemu jest odpowiednia, bogata w antyoksydanty dieta, zdrowy sen oraz odpowiednio dobrane w gabinecie kosmetycznym zabiegi oraz codzienna pielęgnacja skóry. Zasady te dotyczą obojga płci.

Niezmiernie ważnym aspektem w naszym życiu i to niezależnie od wieku, powinna być profilaktyka w zakresie dbania o swoje zdrowie. Związana jest ona przede wszystkim z wykonywaniem zalecanych badań, niektóre z nich należy wykonywać co 6 miesięcy zaś inne raz na 5 lat lub według zaleceń lekarza. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na wczesne wykrycie ewentualnej choroby i skuteczne jej wyleczenie a nawet niedopuszczenie do jej powstania. Do badań profilaktycznych zalecanych dla osób po trzydziestym roku życia należy: 

Po trzydziestym roku życia dochodzi do zmiany poziomu hormonów w organizmie kobiety, skutkuje to zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi czy szyjki macicy. W związku z tym istotne w profilaktyce są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym i wykonywanie niezbędnych badań. Należy do nich cytologia pozwalająca wykryć wczesne stany przednowotworowe lub raka szyjki macicy czy też infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV odpowiadającego w większości za rozwój tego nowotworu. Kolejnym badaniem jest usg piersi (raz w roku) a po 36 roku życia mammografia ( co 5 lat)-badania te pozwalają wykryć już niewielki guzki w piersi (warto pamiętać, że 75% tych zmian to zmiany łagodne oraz łatwe do wyleczenia). Oczywiście należy również pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi a każdą zmianę w ich wyglądzie najlepiej skonsultować z ginekologiem.  
 
Usg przezpochwowe jest badaniem umożliwiającym wczesne wykrycie nieprawidłowości w narządach rodnych kobiety, jest istotne w profilaktyce raka jajnika, pozwala wykryć zmiany w macicy takie jak choćby mięśniaki. Mięśniaki macicy występują u co 5 kobiety po 35 roku życia. Wcześniej o ich obecności mogą świadczyć między innymi nieregularne obfite miesiączki ze skrzepami krwi, bóle brzucha, uczucie parcia w okolicy brzucha, plamienia. USG takie warto wykonać profilaktycznie raz w roku.  
 
Planując macierzyństwo po 35 roku życia możliwe są już problemy z płodnością, coraz częściej pojawiają się bezowulacyjne cykle a w organizmie w tym okresie znajduje się tylko około 12% komórek jajowych. Wraz z wiekiem matki wzrasta również ryzyko powikłań w czasie ciąży czy porodu lub też wad genetycznych u dziecka.  
 
Ponadto w tym okresie najczęściej zaczyna się rozwijać RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów lub diagnozowane jest stwardnienie rozsiane.  
 
U mężczyzn już po 35 roku życia zaczyna spadać poziom testosteronu, proces ten wpływa na pogorszenie samopoczucia oraz nastroju. Bardzo ważnym badaniem, które powinno być wykonywane przez nich co miesiąc jest samobadanie jąder. Rak jądra atakuje bowiem najczęściej właśnie mężczyzn przed 40 rokiem życia. Zaniepokoić powinno powiększenie się części lub całego jądra. Zalecane jest również badanie prostaty, jest to szczególnie ważne, jeżeli w najbliższej rodzinie wystąpiło zachorowanie na raka gruczołu krokowego. Po trzydziestce warto zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Pomoże w tym stosowanie odpowiedniej diety, ruch na świeżym powietrzu dodatkowo najlepiej ograniczyć spożycie alkoholu oraz całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Zaniedbania w tym zakresie w połączeniu za stresem prowadzić bowiem mogą do udaru czy zawału serca. Niestety choroby te dotykają obecnie coraz młodszych mężczyzn i są najczęściej rezultatem niezdrowego trybu życia.  
 
Badań profilaktycznych nie należy się bać, natomiast warto je regularnie wykonywać. Zwiększamy w ten sposób swoje szanse na długie życie w zdrowiu.

Nadesłane źródło:  http://www.zdrowiepotrzydziestce.pl/profilaktyka.html